Ihsane - Sidi Larbi Cherkaoui Ballet du Grand Théâtre de Genève & Eastman

28 t/m 29 januari 2027


€ 25,00 - € 65,00

Tickets
foto
© Gregory Batardon

In Ihsane keert Sidi Larbi Cherkaoui terug naar zijn familiegeschiedenis, zijn Marokkaanse wortels en de vraag hoe meerdere identiteiten in één lichaam kunnen bestaan. Dansers van Ballet du Grand Théâtre de Genève en Eastman brengen een groots, gelaagd en aangrijpend werk over vaders, verlies, verbondenheid en de zoektocht naar innerlijke vrede. Met live muziek van de Tunesische viola d’amore-virtuoos Jasser Haj Youssef, de Marokkaanse zanger Mohammed El Arabi-Serghini en de Libanese zangeres Fadia Tomb El Hage.

In het Arabisch staat Ihsane voor een ideaal van goedheid, vriendelijkheid en welwillendheid. Binnen de islam verwijst het woord ook naar een vorm van verbondenheid met het universum. Met deze voorstelling zet Sidi Larbi Cherkaoui de tweedelige reeks voort die hij in 2022 begon met Vlaemsch (chez moi). Waar die voorstelling gewijd was aan zijn moeder en zijn Vlaamse wortels, richt Ihsane zich op zijn vader, die Marokko verliet voor Vlaanderen maar altijd een diepe liefde voor zijn land van herkomst behield.

Cherkaoui was nog een tiener toen zijn vader overleed. Dertig jaar later zocht hij tevergeefs naar hem op een begraafplaats in Tanger, tussen te veel graven. In Ihsane gaat die zoektocht verder, niet als letterlijke reconstructie, maar als een reis door herinnering, afkomst en verlangen. Wat blijft er over wanneer thuis vervaagt? Hoe draag je meerdere geschiedenissen, talen en identiteiten in hetzelfde lichaam?

Een persoonlijk eerbetoon met een bredere betekenis
In België roept de naam Ihsane ook een andere, pijnlijke geschiedenis op. In 2012 werd de 32-jarige Ihsane Jarfi, een homoseksuele man van Marokkaanse afkomst, buiten een nachtclub in Luik doodgeslagen. Als kunstenaar, queer persoon en Arabier herkent Cherkaoui zich in hem en brengt hij met deze voorstelling ook een eerbetoon aan zijn leven. Zo verbindt Ihsane het persoonlijke met het politieke. De voorstelling gaat over familie en verlies, maar ook over uitsluiting, racisme, homofobie en de manieren waarop culturen mensen kunnen opsluiten of van elkaar scheiden. Cherkaoui kiest voor een andere ruimte: een gedeelde ruimte, waarin beweging de onzichtbare draden laat zien die mensen met elkaar verbinden.

Muziek, beeld en beweging uit een gedeeld landschap
Voor Ihsane brengt Cherkaoui een rijk artistiek team samen dat de vitaliteit weerspiegelt van de regio waarmee hij via zijn voorouders verbonden is. De Tunesische muzikant en viola d’amore-virtuoos Jasser Haj Youssef componeert de muziek en voert die live uit, samen met de Marokkaanse zanger Mohammed El Arabi-Serghini en de Libanese zangeres Fadia Tomb El Hage.

Het decor is van beeldend kunstenaar Amine Amharech, die zintuiglijke ruimtes creëert waarin Marokkaanse invloeden voelbaar zijn. De kostuums zijn ontworpen door modeontwerper Amine Bendriouich, die traditionele Berberkleding losmaakt van vaste normen rond gender en identiteit. In die samensmelting van dans, muziek, beeld en kostuum ontstaat een voorstelling over vernietiging en wedergeboorte, over wat verdwijnt en wat blijft doorwerken.

FONDS INTERNATIONALE DANS (FIND)
Deze voorstelling wordt gepresenteerd door Amare en Holland Dance Festival en maakt deel uit van het Fonds Internationale Dans (FIND). In dit fonds bundelen Amare, Holland Dance Festival en Nederlands Dans Theater hun krachten om spraakmakende internationale dansproducties naar Den Haag te halen en in Amare te presenteren. 

Garderobe en drankje  
Garderobe en een pauzedrankje zijn inbegrepen. Heeft het evenement geen pauze, dan ontvang je het drankje na afloop.  

Data & tickets

datum begintijd locatie tarief tickets
do 28 januari 2027 19:45 Amare, den Haag € 25 - € 65 bestel
vr 29 januari 2027 19:45 Amare, Den Haag € 25 - € 65 bestel

Impressies

foto
foto
foto
foto
toon meer
foto
foto

Credits

Choreography - Sidi Larbi Cherkaoui
Set design - Amine Amharech
Costume design - Amine Bendriouich
Music composition - Jasser Haj Youssef
Light design- Fabiana Piccioli
Video design - Maxime Guislain
Dramaturgy- El Arbi El Harti

Dance
Ballet du Grand Théâtre de Genève, Mohamed Toukabri, Andrea "Drew" Bou Othmane, Pau Aran Gimeno, Kazutomi 'Tsuki' Kozuki

Assistant choreographer - Pascal Marty, Patrick Williams Seebacher (TwoFace)
Rehearsal director - Manuel Renard
Sound design - Alexandre Dai Castaing

Live music
Jasser Haj Youssef, Yasamin Shahhosseini, Gaël Cadoux, Guillaume Poncelet, Gabriele Miracle, Mohammed El Arabi Serghini, Fadia Tomb El-Hage

Second cast - Nizar Rohana, Nassim Baddag
Words - Timothy Winter, RTL TV Les Orages de la Vie, John Owuchekwa, Jason Silva
Artistic assistant / consultant - Morteza Zarei
Producer - Ballet du Grand Théâtre de Genève

Co-producer
Eastman, Théâtre du Châtelet, Les Théâtres de la Ville de Luxembourg, Tanz Köln, Internationaal Theater Amsterdam, Festspielhaus Sankt-Pölten, Grec Festival Barcelona 2025, National Arts Centre (Ottawa)